Krepy, żorżety

Krepy i żorżety

Tkanina krepowa i żorżetowa

Moda i elegancja zaczynają się od wyboru odpowiednich tkanin. Do takich właśnie zaliczają się żorżety i krepy. Zarówno krepa jak i żorżeta to materiały delikatne, zwiewne i wszechstronne w swoim zastosowaniu.

Czym różni się żorżeta od krepy?

Na pierwszy rzut oka tkaniny te są bardzo do siebie zbliżone. Nic dziwnego więc, że zwykle o krepach i żorżetach mówimy w jednym zdaniu. Różnice między tymi tkaninami są subtelne, często trudne do wychwycenia, choć dla wnikliwego oka zauważalne. Tkanina krepa charakteryzuje się wysoką odpornością na tarcie i dużą wytrzymałością ogólną, a także niewielką podatnością na zagniecenia. Dzięki charakterystycznemu, prostemu splotowi krepa jest przyjemna w dotyku, miękka, elastyczna i o lekkiej fakturze. Specyficzna faktura tkaniny żorżety natomiast jest efektem jej charakterystycznego, luźnego splotu ze skręconych nitek. Żorżeta jest materiałem przede wszystkim przewiewnym i lekkim. Świetnie prezentuje się w delikatnych, letnich kreacjach.

Krepy i żorżety – czym się charakteryzują?

Przed przystąpieniem do projektu sukni, kombinezonu czy letniej bluzki na pewno zastanawiasz się nad tym, który materiał będzie najlepszy na ubrania. Krepy i żorżety jako jedne z klasycznych, eleganckich tkanin mogą być odpowiedzią. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech krepy jest to, że krepa się nie gniecie. Jest też łatwa w prasowaniu. W połączeniu za naturalną miękkością krepy i jej delikatną rozciągliwością jest to niezwykle ważna cecha, zwłaszcza w przypadku zwiewnych, długich kreacji. Żorżeta natomiast jest materiałem zwiewnym i lekkim, ale – uwaga – lekko transparentnym. Przy planowaniu żorżetowych kreacji warto więc wziąć pod uwagę podszewkę.

Co można uszyć z tkaniny krepowej i żorżetowej?

Zarówno krepa jak i żorżeta świetnie sprawdzają się do uszycia lekkich, letnich i wiosennych sukienek, spódnic, bluzek czy garsonek. Co jeszcze można uszyć z krepy i żorżety? Nie tylko ubrania. W wielu eleganckich wnętrzach projektanci decydują się na klasyczne dodatki, jak na przykład zasłony, uszyte właśnie z żorżety czy krepy na metry.

Jak dbać o tkaninę krepową i żorżetową?

Zarówno krepa jak i żrożeta wymagają delikatnej pielęgnacji. Najlepiej prać je w niewysokiej temperaturze przy użyciu łagodnego detergentu. Najbezpieczniejszym sposobem jest pranie ręczne, ale trzeba przy nim uważać na to, by zbyt mocno nie trzeć i nie zagniatać materiału. To może powodować uszkodzenia. Krepy i żorżety dobrze jest suszyć na płasko – dzięki temu kreacje nie rozciągną się ani nie odkształcą. Zminimalizuje się też dzięki temu ilość zagnieceń. Jeśli po wysuszeniu tkanina wymaga prasowania, najlepiej ustawić żelazko na najniższą temperaturę i pilnować tego, żeby prasować zawsze na lewej, niewidocznej stronie.

Gdzie kupić krepy i żorżety na metry?

Zapraszamy do obejrzenia szerokiej oferty najwyższej jakości tkanin krepowych i żorżetowych na metry w Larumi Fabrics.

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do Newslettera by otrzymywać informacje o nowych kolekcjach, promocjach oraz akcjach specjalnych

    Koszyk
    0 ooj
    0