Satyna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Przewodnik dla krawcowych i miłośniczek szycia

Satyna to bardzo charakterystyczna tkanina o gładkiej, błyszczącej powierzchni. Jej wyjątkowe właściwości wynikają ze specyficznej struktury splotu. Nici osnowy (przechodzące wzdłuż tkaniny) w tkaninie satynowej są przeplatane z nićmi wątku (poprzecznymi) w charakterystyczny sposób. Klasycznie nici osnowy przebijają się przez kilka nici wątku, a następnie przechodzą pod nimi, co powoduje uniesienie nici wątku. Dzięki temu zabiegowi satynowa tkanina jest widocznie lśniąca i gładka. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że satyna to nie tyle nazwa konkretnej tkaniny, a charakterystycznego splotu włókien. Satyna może więc być wykonana z rozmaitych surowców (i ich mieszanek), takich jak na przykład jedwab, poliester czy bawełna. Sprawdźmy razem, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje satyny i do czego najlepiej pasują.

Satyna jedwabna

Satyna jedwabna

Satyna wykonana z naturalnego jedwabiu to najbardziej ekskluzywna, szlachetna i niezwykle delikatna tkanina. Ze względu na swój luksusowy charakter najczęściej wybierana jest do tworzenia najbardziej wyjątkowych projektów, takich jak suknie ślubne czy wieczorowe. Kreacja z naturalnego jedwabiu jest bardziej przewiewna, wyraźnie miękka i lśniąca, ale też bardzo delikatna. Jedwabne satyny wymagają delikatnego prania (zbyt mocne szorowanie lub agresywne detergenty mogą pozbawić ją blasku), suszenia, a także przechowywania. Są wrażliwe na szarpnięcia i ciągnięcia. Prawdziwa jedwabna jakość wymaga zatem nie tylko odpowiedniej ceny, ale też wyjątkowej dbałości o tkaninę.

Satyna bawełniana

Bawełniana satyna jako bardziej przystępna cenowo, a także bardziej wytrzymała doskonale sprawdza się do tworzenia codziennych projektów, takich jak pościele, piżamy czy bielizna. Satyna z bawełny ma mniej blasku niż satyna jedwabna, ale wciąż zachowuje elegancki, gładki i subtelny charakter.

Satyna poliestrowa

Satyna poliestrowa

Poliester to tkanina syntetyczna, a więc z zasady tańsza, ale także bardziej wytrzymała, odporna na blaknięcie i łatwiejsza w konserwacji. Satyna poliestrowa jest więc wdzięcznym tworzywem do produkcji krawieckich na większą skalę, zwłaszcza w obszarze dekoracji domowej, ale także do wytrzymałych projektów krawieckich na co dzień i na specjalną okazję. Satyna poliestrowa sprawdza się też w sukniach ślubnych dla tych panien młodych, które oczekują wysokiej trwałości tkaniny przez całą noc w ruchu.

Satyna nylonowa

Jako satyna z włókna syntetycznego jest mniej oddychająca, ale bardziej odporna. Obok typowego dla satyny połysku oraz wysokiej wytrzymałości satyna nylonowa jest także bardziej elastyczna. To sprawia, że chętnie wybierana jest do szycia np. odzieży sportowej, ale z powodzeniem może także być używana do szycia odzieży wieczorowej czy bielizny nocnej.

Satyna wiskozowa

Wiskoza jest włóknem o właściwościach bardzo podobnych do jedwabiu, ale powstającym z celulozy, dzięki czemu jest nie tylko tańsze w produkcji, ale także bardziej oddychające i przyjazne dla środowiska. Wiskozowa satyna jest wygodna, lekka i przewiewna, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako tkanina do uszycia delikatnej i eleganckiej odzieży wieczorowej, wygodnej i przyjemnej dla skóry odzieży codziennej i nocnej, a także do eleganckich zasłon i innych elementów dekoracyjnych.

Mieszanka włókien satynowych

Satynę wykonuje się często z mieszanki włókien, łącząc zalety różnych tkanin, dzięki czemu uzyskuje się optymalny efekt. Często spotykaną mieszanką jest na przykład poliester z wiskozą. To połączenie daje bardziej ekonomiczną cenę, wysoką trwałość i komfort noszenia. Surowcem dodawanym często do materiału satynowego jest też na przykład lurex – metaliczne włókno, nadające satynie blasku i elegancji. Satyna mieszana pozwala na uzyskanie eleganckiego, luksusowego efektu w przystępnej cenie.

Co uszyć z satyny?

Satyna to wdzięczny materiał, który sprawdzi się w wielu projektach krawieckich. Jest lekko połyskliwa, co nadaje jej luksusowego charakteru. Jest miękka i przyjemna w dotyku, o lejącym się charakterze. W zależności od użytej tkaniny, satyna może być bardziej szlachetna, delikatna i podatna na zagniecenia i zaciągnięcia, albo bardziej wytrzymała i użytkowa. Satyna sprawdza się doskonale do szycia sukni wieczorowych i ślubnych, piżam, koszul nocnych i szlafroków, a także pościeli. Satyna to także materiał, z którego możesz uszyć wyjątkowe dekoracje domu, takie jak zasłony czy poszewki na poduszki. Wszechstronność satyny to jej zdecydowany atut, dzięki któremu z powodzeniem sprawdzi się ona w rozmaitych projektach krawieckich. A Ty, na co wykorzystasz satynę w swoich projektach krawieckich?

Leave a Comment

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do Newslettera by otrzymywać informacje o nowych kolekcjach, promocjach oraz akcjach specjalnych

    Koszyk
    0 ooj
    0